mai 17, 2020

Mis muudab just Haapsalu nii eriliseks?

By Jorma

Haapsalu on silma paistnud pikka aega sooja merevee, terapeudilise muda ja vaikse kliima poolest. Hoolimata kõigest, mis toimib, Vene Romanovite pere külastavad soolase muda spaad.

20. sajandi keskpaiga puumajadega piiratud teed viivad ookeani. Vaatamata asjaolule, et see juhtum on liialdusena hukka mõistetud, on Haapsalu tuntud kui “Baltikumi Veneetsia”.

Nimi “Haapsalu” on pärit eesti haabest “haab” ja salu “hau.” Rootsis ja saksa keeles nimetatakse linna Hapsaliks, vene keeles aga Га́псаль (Gapsal). Linn ulatub tagasi aastasse 1279, mil see sanktsioneeriti ja muudeti Ösel-Wieki piiskopkonna keskuseks, kuhu see jäi järgmiseks 300 aastaks.

Neist varastest aegadest pärit ehitised jäävad tänapäevani, sealhulgas piiskopiline château, millel on Baltimaade suurim jumalaga üks maja – Haapsalu loss.

Haapsalu ja seda ümbritsev territoorium oli eestirootslaste jaoks keskpunktiks alates 13. sajandist kuni praktiliselt kõigi etniliste rootslaste Eestist puhastamiseni 1944. aastal.

Kohalikud inimesed on pikka aega väitnud, et ookeanimudadel on terapeudiline mõju. Sõjaväespetsialist Carl Abraham Hunnius rajas peamise mudaparanduskuurordi 1825. aastal.

Parandusmuda värskendused jõudsid kohe Venemaa keisririigi pealinna Peterburi aarette. Sellest ajast alates on Haapsalu olnud kuulus suvine eesmärk, kus inimesed kogu maailmast otsivad kliinilist ravi.

Ilon Wiklandi maa Haapsalus

Täna on Haapsalus kolm mudakinnitusvundamenti, mis erinevad suuruse ja pindala poolest. Ilon Wiklandi maa (Wiklandia), mis on lastele mõeldud meelelahutuskoht, peaks paari aasta pärast avanema linna sees. Seda maailmas tunnustatud raamatukunstnikku on tema noorpõlvest alates olnud seotud Haapsaluga.

Igal augustil toimub Haapsalus augustikuine bluusifestival. Alates 2005. aastast toimub linnas Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival, iga-aastane filmifestival, mis on pühendatud klassifikatsioonifilmidele.

2017. aastal pakkusid Haapsalu ministrid avatud sõnavõtuga üleskutset lõpetada linna pidustuste rahastamine, tagades, et linastunud filmides kujutatud ehmatus ja tigedus ei sobi tagasiulatuva linna kuvandisse. Sel aastal toimus pidu rekordilise osavõtuga.