jaanuar 26, 2020

Valge Daami Festival

By Jorma

Sel aastal toimub Haapsalu Valge Daami festival 7. kuni 9. augustil.

Kaadrid Valge Daami Festivalilt

Seitsmes Valge Daami Festival – 2020

Valge Daami festival seitsmes – üheksas august 2020 Valge Daami legend Haapsalu toomkiriku lõunamassiga ühendatud Baptistery ümar aknal on augusti täiskuuõhtutel näha naisekuju, keda on nimetatud Valge Daamiks.

Kuidas ja miks see daam end palvemaja akna taga üsna pikka aega paljastab, räägib legend sellest koos saatega: Keskajal, Oesel-Wieki piiskopi valitsemise ajal, peaks iga käskkiri elama puhast ja õiget elu, nagu osutavad usukogukonna põhimõtted.

Naiste pääs piiskopilinnusesse oli surmaohtlik. Igatahes juhtus nii, et üks grupp ja üks eesti noor daam olid üksteisega meeletult vaimustatud. Kuna noored ei saanud lahus püsida, riietas standard noore neiu lapsena ja viis ta mõisasse ansamblis laulma.

Pikka aega jäi see saladuseks, kuid ühel päeval leiti kavalus. Piiskopi otsus oli andestamatu: korraldus visati mõisa kambrisse surnuks näljutama, samal ajal kui noor daam imiteeriti elusana Baptistery misas, sel hetkel arendusjärgus.

Vaeste inimeste daam oli kuulda paar päeva, kuni ta lõpuks vaikis. Kuid tema vaim ei suutnud harmooniat avastada ja seetõttu ilmub ta Baptistery aknal, et nüüd juba pikka aega oma kallima mehe pärast vaeva näha, ja lisaks sellele, et näidata kiindumuse lõputust.

Valge Daami festival on olnud Haapsalu kesk-aasta üks tunnusjooni juba kolm aastakümmet.

Augusti täiskuule lähima nädala lõpus muutub Haapsalu vanalinn nõnda kommertslikuks keskuseks, kus elav kultuuriprogramm jätkub esimesest valgust õhtuni samuti ilmnevad välitingimustes Valge Daami näitused.